08 listopada 2016 22:01 | Aktualności

Święto pierwszaków

Uczniowie klas pierwszych przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie tekstów, wierszy, piosenek, wytrwale ćwiczyli podczas prób.

4 listopada od samego rana panowała świąteczna atmosfera w Szkole Podstawowej
w Łęcznie. Uczniowie klasy pierwszej ubrani w świąteczny strój galowy, przepiękna dekoracja sali gimnastycznej, przygotowany sprzęt nagłaśniający - to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.

Wreszcie nadszedł moment rozpoczęcia. Pani dyrektor szkoły powitała gorąco rodziców, krewnych, zaproszonych gości , a szczególnie serdecznie klasę pierwszą, której "oddała głos". Klasa pierwsza przygotowała na dzień ślubowania część artystyczną, aby zaprezentować swoje umiejętności i zdolności przed licznie zgromadzoną publicznością. Obecni na ślubowaniu oceniali umiejętności uczniów. Po burzy oklasków, w odświętnych strojach, w biretach na głowach pierwszacy błysnęli talentem. Znajomość przepisów ruchu drogowego, pięknie zaśpiewane piosenki, przyjaźń i koleżeństwo w grupie rówieśniczej to dowód, że dzieci są gotowe do sumiennej pracy w szkole.

W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem flagowym pierwszacy ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. "Pasuję Cię na ucznia" - mówiła pani dyrektor, dotykając ołówkiem - jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych.

Następnie Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego oraz przedstawiciel klasy III życzyłi sukcesów w nauce oraz zapewniała o pomocy i opiece starszych kolegów w szkole
i poza nią wręczając pierwszakom upominki. Do życzeń dołączyli się zaproszeni goście radny  Jacek Ciapała oraz dyrektor BOJO  Michał Kieszkowski. Złożyli oni życzenia nowo pasowanym uczniom. Wychowawczyni klasy wręczyła okolicznościowe dyplomy pasowania na ucznia. Również rodzice pamiętali o święcie dzieci. Przybyli w licznym gronie, zorganizowali "słodkie" przyjęcie oraz prezenty.

Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

Opracowanie: A. Andrzejczyk